راهکارهای استفاده بهینه از لوازم برقی خانگی

از وسایل خانگی پرمصرف (اتو، جارو برقی، ماشین لباسشویی) در ساعات پیک مصرف برق استفاده نکنید.
· حتی‎الامکان از استفادة همزمان چندین وسیلة پرمصرف پرهیز کنید.
· بهترین زمان استفاده از وسایل خانگی، صبح و پیش از ظهر است. · همیشه از ظرفیت کامل وسایل خانگی استفاده کنید.
· وسایل خانگی را بطور منظم سرویس کنید و همواره در بهترین وضعیت و تمیزترین حالت از آنها نگه‎داری کنید.
· در زمستان و تابستان برای جلوگیری از اتلاف گرما و سرما، درها و پنجره‎های خانه را ببندید ومنافذآنها راعایق بندی کنید.
کولرها: ظرفیت برودتی کولرها باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود.
کولرهای بزرگتر از حد نیاز تنها باعث مصرف بی‎مورد انرژی الکتریکی می‎شوند.
نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوایی انتخاب کنید.
کولرهای گازی بسته به نوع آب وهوا به 3 کلاس منطقه ای گرمسیری ،معتدله وسردسیر تقسیم می شوند موقع خرید ترجیحا"متناسب با آب وهوای محل زندگی خود کولرراانتخاب کنید.
حتی‎الامکان کانال‎کشی کولر از کوتاه‎ترین مسیر انجام شود.
چنانچه کانال‎های کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً باید بوسیله عایق کاری با پشم شیشه یا عایق‎های دیگر از گرم شدن کانال‎ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر آنها جلوگیری شود. در این مورد حتی نصب یک سایبان ساده بر روی کولر و کانال‎ها هم مؤثر است.
هر چه مسیر کانال‎کشی کولرهای آبی پرپیچ و خم و طولانی‎تر باشد، فشار هوا در مسیر کانال‎ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‎شود. لذا باید حتی‎الامکان کوتاه‎ترین مسیر کانال‎کشی در نظر گرفته شود.
کلید بادزن ( فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‎دهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش می‎دهد. حتی‎الامکان هر ساله نسبت به تعویض پوشال‎های کولر اقدام نمایید.
تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشیده، مصرف انرژی آن را کاهش می‎دهد و از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری می‎کند.
استفادة بی‎مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند : اجاق، سماور، لامپ‎های متعدد و ... باعث افزایش گرمای محل کار و سکونت می‎شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‎دهد. چنانچه امکان‎پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد.
به این معنی که تنها به اتاق‎هایی که مورد استفاده قرار می‎گیرد هوای سرد را منتقل کنیم.
به این منظور می‎توان دریچه‎های ورودی هوابه سایر اتاق ها را مسدود کرد.
سرمایش موضعی در مورد فضاهای بزرگتر به ویژه سالن‎های کار مانند سالن مونتاژ به معنی سرمایش محدودة کار کارگر می‎باشد، به این ترتیب نیازی به سرمایش کل فضا نخواهد بود.
در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور آهسته کولر استفاده کنید تا فشار کمتری را دستگاه متحمل شود.
در صورت استفاده از کولر که هزینة بالایی را نیز در بردارد، باید سعی شود تا از استفاده در ساعات پیک مصرف برق ( 7 الی 11 شب) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می‎رسد، خودداری کرد.
هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد. کولرهای گازی معمولاً دارای درجة تنظیم دما (ترموستات) هستند.
تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین 22 تا 25 درجة سانتیگراد است، باعث می‎شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجة دمای تنظیم شده، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند.
در مورد کولرهای آبی نیزنصب یک ترموستات ساده در اتاق‎ها، می‎تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد.
برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهای درزگیری عایق‎بندی کنید. استفاده از تهویه طبیعی بخصوص در شب و درزبندی منازل در طول روزهای گرم بسیار مؤثر خواهد بود.
بهترین درجه دمای منزل در تابستان بین 22 تا 25 درجه سانتیگراد است.
از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خود خودداری کنید.
در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی در تابستان‎ها هستند و عموماً از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‎شود، کاشتن
یک اصله درخت در نزدیک کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد. به دلیل اینکه سایة درخت اولا ً‌خود مانعی در برابر تابش نور
مستقیم خورشید می‎باشد و ثانیاً هوای تازه‎ای که توسط درخت ایجاد می‎شود باعث می‎گردد تا در واقع هوای پشت کولر گازی تهویه شود. نصب کندانسورهای کولر
گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد. در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار بعلت
کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‎شود.

منبع : ویکی پدیا

کولر گازی < کولرها >~ قیمت کولر گازی
[تهران]
  • نوع فعالیت: وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش
  • خدمات/محصولات : کولر گازی ال جی|LG، کولر گازی سامسونگ|Samsung، کولر گازی جنرال|General، کولر گازی اجنرال|Ogeneral، کولر گازی گری|Gree، کولر گازی هایر|Haier، کولر گازی هیتاچی|Hitachi، کولر گازی شارپ|Sharp
  • نوع مالکیت: شرکت سهامی خاص
  • تلفن: 021-33518902، 021-33518903
محصولات